Mgr. Adéla Říhová
Je aktivní člen spolku První pomoc Tetín žije, z. s.; zdravotník zotavovacích akcí, teoretická imunoložka a laktační poradkyně.
V roce 2012 absolvovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze bakalářský obor Obecná biologie, v roce 2015 magisterský obor Imunologie. Od roku 2015 pracuje na pozici Asistent na 3. lékařské fakultě UK na Ústavu Imunologie a klinické biochemie. Od roku 2022 je laktační poradkyní Laktační Ligy.
Adéla Říhová je teoretický imunolog, laktační poradkyně, matka dvou „cácorek“ a manželka. Vystudovala všeobecné gymnázium v České Lípě. Když se před maturitou rozhodovala, co dál dělat, táhla jí především biologie a láska k přírodě na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získala bakalářský titul při studiu oboru Obecná biologie. Fascinace imunitním systémem jí vedla ke studiu a získání magisterského titulu oboru Imunologie Přírodovědecké fakulty UK.
Po absolvování magisterského studia byla přijata k doktorskému studiu oboru Imunologie na 3. Lékařské fakultě UK a začala zde pracovat jako asistent na Ústavu imunologie a klinické biochemie, kde setrvává dodnes. Má na starosti výuku prvních a třetích ročníků všeobecného lékařství jak českého, tak anglického kurikula. Učí bakalářské programy dentální hygiena a všeobecné ošetřovatelství. Práce se studenty ji velmi naplňuje. Má zkušenosti s vedením přednášek z imunologie, vedením seminářů, které jsou zaměřeny hlavně na diskusi mezi studentem a lektorem, a také s vedením laboratorních praktik, kde je dynamika výuky úplně jiná. V rámci doktorského studia absolvovala doktorské státnice z Imunologie a z důvodu druhého mateřství studium přerušila.
Kromě lásky k imunologii se jí v mateřství díky druhé dcerce projevil zájem o přirozené kojení a podporu kojících matek. V roce 2022 absolvovala kurz Laktačního poradenství Laktační Ligy a stala se z ní laktační poradkyně. Spolu s manželem Romanem – vedoucím spolku První pomoc Tetín žije (PPTŽ), sestavili v rámci spolku předporodní seminář Prevence problémů při kojení a první pomoc u kojenců, který je zacílen na těhotné ženy a jejich partnery.
K první pomoci ji přivedl partner v prvním těhotenství a později touha být v případě potřeby připravena pomoci svým blízkým, a to hlavně dětem. Absolvovala předmět PřF UK První pomoc ve škole a První pomoc – simulace. Dále chodila pomáhat jako dobrovolník při simulacích na Přírodovědecké fakultě. V roce 2023 vstoupila do spolku PPTŽ. V roce 2023 absolvovala třídenní kurz Ochrany obyvatelstva za mimořádných událostí (OČMU) a kurz Zdravotníka zotavovacích akcí (ZDrSEM). Velice se jí líbí myšlenka „firstresponderů“ a přístup spolku k výuce první pomoci. Z vlastní zkušenosti ví, že čím častěji si člověk krizovou situací projde, tím jistější při jejím řešení bude. Čím víc hlav zakloníš-tím lépe!