Představte si situaci – pracujete na brigádě venku se dřevem, společně s dalšími brigádníky. Mezi nimi je i Vaše známá, které je teprve 17 let. Říkejme jí třeba Karolína.

Při práci spadne jeden menší kmen Karolíně na hlavu. Hlava ji bolí a začíná se jí motat. Co Vás teď napadá?

*******************************************

Vedete Karolínu za osobou, která je pověřena výkonem zdravotnického dozoru. Tato osoba Karolíně doporučí, ať si sedne (případně i lehne) na lavičku a odpočine si, dokud se jí nepřestane motat hlava, a odejde pryč. 

Karolíně je pořád zle, najednou začne panikařit, brečí a říká, že asi omdlí. Snažíte se ji uklidnit, ale nic nezabírá. Za chvíli se Karolína sama náhle uklidňuje. Že brečela nebo že by říkala, že omdlí, si vůbec nepamatuje (tedy má problémy s krátkodobou pamětí). Co byste dělali teď?

*******************************************

Karolína najednou padá na zem v celotělových křečích, které trvají asi 30 sekund. Pak se probírá do plného vědomí, stále si stěžuje, že je jí dost špatně. Víte, že když se zraní (třeba při úderu do nohy), stává se jí, že omdlévá, tak si říkáte, že to asi bude něco podobného. Člověk, zajišťující zdravotnický dozor rozhoduje, že ji odvezete do Prahy k rodičům a ti už ji vezmou do nemocnice.  Chtěli byste volat záchranku, ale nejste si úplně jisti a nechcete překračovat své kompetence nebo zpochybňovat někoho, kdo byl zvolen, aby dělal zdravotnický dozor na takovéto akci.

Celou cestu do Prahy v autě Karolína spí.

*******************************************

Tento odstrašující příklad z reálného života uvádíme, protože mnohé zdravotníky z našich řad šokoval. 

Úraz hlavy není nijak výjimečná situace, jsou ale jisté vykřičníky, které Vám hned napoví, kdy je lepší si zavolat pomoc. V tomto příběhu jste mohli najít téměř všechny. Mezi ty, které se často podceňují patří:

❗ byť jen krátkodobé bezvědomí

❗ křeče

❗ ztráta krátkodobé paměti

❗ změna chování (malátnost, nevolnost, zvracení…)

Pokud se tam kterýkoli z těchto příznaků vyskytne, volejte 155! Rozhodně nejezděte nikam autem, protože tento stav se může kdykoli vyvinout k horšímu.

Karolína z našeho příběhu měla štěstí, že se na konci jízdy v autě probudila. Tuší ale někdo z těch, kdo s ní jeli, zda celou cestu spala nebo jestli byla v bezvědomí?

I když víte, že někdo omdlévá nebo křečuje, stejně vždy přemýšlejte nad příčinou – to, že normálně omdlévá při pohledu na krev a teď omdlévá po úrazu hlavu může mít úplně jiný zdroj!

Neriskujte zbytečně, pokud máte pochybnost, nebojte se vytočit 155!